A választás rajtad múlik! Tekintsd meg a vidéki felsőoktatás innovációs teljesítményét és válaszd ki a neked tetsző műszaki- és természettudományos életpályát!

Élelmiszerek és sportélelmiszerek újszerű nyomonkövetési rendsze

 

Eszterházy Károly Főiskola

Természettudományi Kar



A projekt adatai

Felsőoktatási IntézményEszterházy Károly Főiskola Természettudományi Kar
Projektgazda NeveEszterházy Károly Főiskola Egerfood RET
Projektgazda Címe3300 Eger, Leányka út 6. „G” épület
Projektgazda Weboldalahttp://www.ektf.hu/ret/elerhetosegek/
Kapcsolattartó NeveDr. Kiss Attila
Kapcsolattartó Telefonszáma36/520-400/4133
Kapcsolattartó Email Címeattkiss@ektf.hu
Eredmények megjelenítése 1-től 1-ig 1 találatból.
Tudományágak
Élelmiszer tudományok

Projektgazda bemutatása

Eszterházy Károly Főiskola
 
Az Eszterházy Károly Főiskola Észak-Magyarország egyik meghatározó, 230 éves múltjára méltán büszke felsőoktatási intézménye. Az intézmény székhelye Eger, ahol az EKF-en a képzés ma főiskolai és részben egyetemi szinten folyik. Hallgatóink száma ma több mint 8 ezer, akik a Bölcsészettudományi Főiskolai Karon, a Gazdaság- és Társadalomtudományi Főiskolai 
Karon, továbbá a Természettudományi Főiskolai Karon tanulnak. A főállású oktatói kar közel 300 fős.
 
Az Eszterházy Károly Főiskola vezetése és oktatói az intézmény jövője szempontjából kiemelten fontosnak tartják a tudományos és kutatás-fejlesztési tevékenységet, melyet leginkább a sokszínűség jellemez. 
 
Ebből következően a multidiszciplináris kutatások kidolgozásának és megvalósulásának igen jó lehetőségei adódnak. Tudományos minősítéssel rendelkező főállású oktatóink száma közel 100. Intézményünk főállású oktatói közül egy fő az MTA rendes tagja, öt fő a tudományok (vagy az MTA) doktora, míg további tizenkét oktatónk rendelkezik habilitált doktor címmel. 
 
A másod- vagy mellékállásban foglalkoztatott oktatók szinte kivétel nélkül valamennyien magas tudományos fokozattal rendelkeznek, számuk meghaladja a 40 főt. 
 
Kiemelten kezeljük a tudományos utánpótlást, így jelenleg mintegy félszáz főállású kollégánk van a PhD fokozatszerzés különböző fázisaiban.
 
Az eredményes kutatás-fejlesztési tevékenységhez szükséges anyagi források részben a normatív finanszírozásból, részben az eredményes pályázati tevékenységünkkel elnyert pályázati támogatásokból biztosítottak. Emellett kiemelt szempontként kezeljük, hogy a már szabadalmaztatott, versenyképes kutatási eredményeink gazdasági hasznosításával biztosítsuk 
működésünk hosszú távú fenntarthatóságát.
 
A kutatás-fejlesztés színvonalának és eredményességének növelése érdekében nyitottak 
vagyunk minden új kapcsolatra, együttműködésre. 
 
Bekapcsolódtunk a nemzeti kutatási és fejlesztési programokba, a régió igényeinek megfelelően részt veszünk azokban az alkalmazott (pl. boranalitikai, élelmiszeranalitikai, talaj- és vízvizsgálati) kutatásokban, melyek regionális igényeket és a térség piaci szereplői által megfogalmazott feladatokat hivatottak megoldani, ezzel is kapcsolódva a térség innovációs 
 
Projekt gazda bemutatása: kultúrájának fejlesztéséhez. Ezt hatékonyan támogatja az intézmény országosan is elismert médiainformatikai infrastruktúrája és szakértelme (pl. saját, folyamatosan 
üzemeltetett kábeltévés csatornája van a főiskolának komplett digitális stúdióval), valamint a marketing terén meglévő humánerőforrás.
Az Eszterházy Károly Főiskola az 1948-ban alapított állami pedagógiai főiskola szellemi örökségét ápoló, valamint a két és fél évszázados egri felsőoktatás hagyományaihoz kötődő, ugyanakkor a jövő felé nyitott, minőségi munkát végző intézmény. Az elmúlt 5 évtizedben több mint 300 ezer főiskolai végzettségű szakembert adott a magyar társadalomnak és közoktatásnak. A közel 9000 hallgatóval és 650 dolgozóval működő intézmény a XXI. század társadalmi és gazdasági kihívásainak megfelelően alakítja oktatási rendszerét, képzési kínálata rendkívül sokrétű.
 
A képzés négy karon, alapszakokon (BA/BSc) és mesterszakokon (MA/MSc) közel egyenlő arányban folyik - a bölcsészettudományok, a gazdaság- és társadalomtudományok, a természettudományok, a sporttudományok és a művészetek terén - nappali, részidős, valamint távoktatásos formában. Hallgatóink számára kínálunk továbbá felsőfokú szakképzéseket, számos szakirányú továbbképzést. A főiskola kiemelkedően jó szolgáltatást nyújt az idegen nyelvek tanulásához, 4 akkreditált állami nyelvvizsgahellyel áll a nyelvvizsgázni szándékozók rendelkezésére. 
 
Az intézményben több nemzetközileg is elismert tudományos műhely működik, ilyen a Regionális Gazdaságfejlesztési Kutatócsoport, az Információs Társadalom Oktató- és Kutatócsoport, a Regionális Pedagógiai Kutatóközpont, a Bryológiai Kutatócsoport és az EGERFOOD Regionális Tudásközpont, amely élelmiszerbiztonsági kutatási tevékenységet végez. 
 
A tudományos tevékenységben, a hazai felsőoktatási intézményekkel történő együttműködésen túl, fontos szerepet tölt be a főiskola 25 ország 60 intézményével kialakított nemzetközi kapcsolatrendszere.
 
A Főiskola küldetése, hogy az oktatási szolgáltatások minőségének emelésével, a hallgatói 
igényekre figyelő, átjárható, választási lehetőséget nyújtó, rugalmas tanulmányi rendszer kiépítésével – a Bologna-folyamatnak megfelelően az Európai Felsőoktatási Térséghez csatlakozva – az EU-tagságból adódó és a régió speciális nevelési problémáinak kezelésére felkészítő oktatással, hazai és nemzetközi elismertségre is számot tartó értékes diplomákat adjon ki.
 
Egerfood RET Az Eszterházy Károly Főiskolán 2005-ben kialakított Egerfood Regionális Tudásközpont regionális, és országos szinten is meghatározó élelmiszertudományi kutatóközponttá fejlődött, és egy 28 tagú élelmiszeripari klaszter munkáját irányítja. Működésének célja élelmiszeripari kutatások, élelmiszeranalitikai, molekuláris biológiai, higiéniai, mikrobiológiai, élelmiszer- és táplálkozástudományi kutatás-fejlesztésben való szerepvállalás, valamint technológiai és műszertechnikai újítások kidolgozása.
 
A K+F+I tevékenységek közül kiemelkedik a világszinten is kurrensnek számító bioszenzorikus 
műszerek alkalmazásorientált kifejlesztése. Lényeges fókuszpontja a cégnek az új, egészségvédő hatású (funkcionális) élelmiszerek kidolgozása, egészségvédő hatásának igazolása, klasszikus és finomanalitikai mérési szolgáltatások, élelmiszerminőségi és higiéniai vizsgálatok, valamint akkreditált mikrobiológiai laboratóriumi szolgáltatások végzése. 
 
Laboratóriumaiban továbbá egyedi komponensek, kontaminánsok és bioaktív anyagok vizsgálatával, élelmiszeripari folyamatok kockázatelemzésével,kémiai és biológiai modellkísérletek kivitelezésével, bioaktív hatóanyagok analízisével foglalkoznak. 
 
Kutatói technológiafejlesztési javaslatok kidolgozását, élelmiszeripari folyamatok kockázatelemzését, új eredetvédelmi vizsgálati módszerek kifejlesztését, helyzetelemzések készítését is végzik partnereik és saját maguk számára.
 
Az innovációs tevékenységek eredményességét az is jelzi, hogy a tudásközpont 15 szabadalmi védettséget élvező fejlesztéséből négynek már elkezdődött a gyártása, és termékként elérhető a kereskedelemben. A kidolgozott 27 különböző technológiai újítást előnyösen alkalmazzák az ipari partnerek. A laboratóriumok jól felszerelt eszközháttérrel rendelkeznek, ahol 25 kvalifikált kutató bevonásával élelmiszeranalitikai, élelmiszerbiztonsági, molekuláris biológiai, mikrobiológiai, valamint bioszenzorfejlesztési kutatások, illetve technológiafejlesztések folynak.

Kik vettek részt a projekt létrehozásában?

EKF
 
EGERFOOD RET
 
Biológia Intézet
 
Testnevelési és sporttudományi Intézet
 
MTA Agrártudományi Kutatóközpont Mezőgazdasági Intézet
 
Génmegőrzési és Organikus Nemesítési Osztály
 
Alkalmazott Genomikai Osztály
 
Kalászos Gabona Nemesítési Osztály
 
Növényi Sejtbiológiai Osztály
 
Magyar Juh- és Kecsketejgazdasági Közhasznú Egyesület
 
Közép Kelet-Európai Rekreációs Társaság

Mióta és milyen tudományos tevékenységet folytat a projektgazda?

•„Az Egri Bikavér, mint hungaricum versenyképességének növelésével és eredetvédelmével kapcsolatos kutatások és technológiai fejlesztések”, NKFP/04/0022/2002, 2002-2005.
 
• „Élelmiszerbiztonság a bortermékpályán” című GVOP-3.1.1.-2004-05-0283/3.0 sz. alkalmazott 
kutatás-fejlesztési projekt, 2005-2007.
 
• „Fogyasztóközpontú, komplex nyomonkövetési rendszerek, új élelmiszerbiztonsági 
paraméterek és eszközök újszerű info-kommunikációs rendszerrel” c. Regionális Tudásközpont Projekt, Pázmány Péter Program, RET-09-2005, 2005-2008.
 
• „A francia és magyar bor-erdetvédelmi rendszerek összehasonlító vizsgálata”, francia-magyar TéT program, 2006-2008.
 
• „Új, Biogén amin specifikus bioszenzorok kifejlesztése élelmiszerek frissességének és minőségének megállapítására”, EM_ITN2_06-SENSAMIN, 2007-2009.
 
• „Új fejlesztésű funkcionális élelmiszerek exportpiaci bevezetésének megalapozása külföldi szakipari expókon”, EM_ITN7_07-SZAKKI09, futamidő 2009-2010.
 
•„Az Egerfood élelmiszerbiztonsági és technológiai fejlesztési klaszter működtetése és tevékenységének kiszélesítése”, ÉMOP-1.2.1-2008-0011 projekt,2008-2010.
 
„Enzimek alkalmazási lehetőségeinek
 
kiterjesztése élelmiszerbiztonsági vizsgálatokhoz”, Cseh-MagyarTÉT-pályázat, 
 
2009-2010.
 
• „Bio-és funkcionális élelmiszerek előállításához kapcsolódó minőségbiztosítási rendszer 
kiépítése, mérőbázis kialakítása”, ÉMR90/2005/EM1/2205 BIOTRACE, 2006-2008.
 
„Új bioanalitikai műszerek és új paraméterrendszer kifejlesztése az élelmiszerbiztonság növelése érdekében”, ÉMR88/2005/EM7 MIKOTOX, 2006-2008.
 
• „Funkcionális hatású sütőipari biotermék előállítási technológiájának kifejlesztése”, 
EM_ITN2 06-BIOFUNK, 2007-2008.
 
• „A teljes innovációs láncot átfogó fejlesztések diabetikus és antioxidánsokkal dúsított 
élelmiszerek létrehozására, exportjuk megalapozására”, NKFP_07_A3-2007-JÁP FUNFOOD, 2008-2011.
 
• „Tejféleségek bioaktív anyagainak feltárása, alkalmazásuk exportképes, klinikailag tesztelt új 
termékekben és új bioszenzorok kifejlesztése”, TECH_08-A3/2-2008-0431-FUNKMILK NTP 
program, futamidő 2009-2012.
 
• „Új, költséghatékony, hordozható bioszenzorok kifejlesztése a technológiák korszerűsítése és 
az eltarthatóság on-line monitorozása céljából”, BAROSS_EM07-EM_ITN6_07-2008-0010-
FERMSENS, 2009-2011.

Jelenleg milyen szakmai együttműködésekkel rendelkeznek hazai és nemzetközi vonatkozásban (kutatási tevékenység, vállalkozói megbízás)?

Kutatási területek

Külföldi kutató, ill. partnerintézmény

Együttműködés területe

Eredetvédelmi élelmiszeranalitikai kutatási terület

Prof. DarioCompagnone, Prof. Paola, Pittia, Dipartimento di ScienzedegliAlimentiUniversitàdegliStudi di Teramo

QCM bioszenzorok architektúrájának kialakítása, szenzorok validálása.

Palacky University, Olomouc, Csehország

bioszenzorokban használható enzimek biotechnológiai előállítása, aktivitásukat befolyásoló tényezők felmérése

Prof. ElisabethCsöregi, Lund University, Svédország

Amperometrikus bioszenzorok architektúrájának kialakítása, szenzorok validálása.

In vitro élettani modellek alkalmazása

Prof. KoenVenema, TNO Quality of Life, Department of BioScience, theNetherlands

a TIM modell tanulmányozása, továbbfejlesztési lehetőségeinek egyeztetése

Prof. Alojz Bomba, Institute of ExperimentalMedicine, Faculty of Medicine, PavolJozef, Šafárik University in Košice, Slovakia

gnotobiotikus állatmodellek kifejlesztésének, alkalmazási területeinek és feltételeinek megismerése

Tejallergénekkel kapcsolatos kutatások

Armand Sanchez  - Department de CienciaAnimal i delsAliments, Facultat de Veterinaria, UniversitatAutònoma de Barcelona, Spain

a különböző tejfehérjevariánsok meghatározási módszereinek értékelése

Pascal Constantin - The University of AgriculturalSciences and VeterinaryMedicineIasiFaculty of AnimalSciencesIasi, Romania

a különböző juh és kecske genotípusba tartozó állatoktól való vér- és tejminták gyűjtése

Egon Gyarmathy, Slovak University of Agriculture, Nitra, Slovakia

Növényélettani és –molekuláris genetikai kutatások

Dr. Jaroslav Doležel, Centre of theRegionHanáforBiotechnological and Agricultural Research Institute of ExperimentalBotany, Olomouc, CzechRepublic

A búza rokonsági köréhez tartozó vad (Triticeae, Aegilops, Agropyron) fajok kromoszómáinak méret alapján történő izolálása áramlásos (flow) citometria segítségével

Klaus Mayer, MihaelaMartis, MunichInformation Center for Protein Sequences Helmholtz Center Munich, Neuherberg, Germany

a vad Aegilops fajokból izolált kromoszómák szekvencia adatainak bioinformatikai analízise és virtuális génsorrendjének leírása

FedericaCattonaro, Instituto di GenomicaApplicata (IGA), Udine / Italy

a vad Aegilops fajokból izolált kromoszómák NGS szekvenálása

A projekt célja

A célpiramis csúcsa
 
Pályázati programunkban kettő, az Európai 
 
Unió és Magyarország számára is kiemelt fontosságú 
 
húzóágazati területre, az élelmiszerbiztonság 
 
növelésével, illetvebiotechnológiaieljárásokkal 
 
kapcsolatos kutatások megvalósítására koncentrálunk. 
 
Az ezt a lehető legszélesebb körben támogató 
 
szervezetfejlesztési tevékenységekkel kívánunk a 
 
TÁMOP és az ÚSzT vonatkozó céljainak teljesüléséhez 
 
hozzájárulni. Kutatási programunkban felvázoltuk a 
 
szakmai vállalások teljesülése esetén létrejövő innovatív 
 
értékeket, melyek nagyban elősegítik a két stratégiai 
 
fontosságú, kiemelt ágazat esetében megvalósuló érdemi 
 
előrelépéseket. A kutatásaink stratégiai sarokpontjai az 
 
alábbiak:
 
• A hazai élelmiszeripar számára kitörési pontot 
 
jelentő magas hozzáadott értékű, egészségvédő 
 
hatású, ill. funkcionális élelmiszerek garantált 
 
biztonsági rendszerének kialakítása új 
 
informatikai megoldásokra alapozva.
 
• Új, korszerű analitikai és molekuláris biológiai 
 
eszközök és módszerek kifejlesztése az 
 
eredetvédelem hiteles érvényesítésére.
 
• Új élelmiszerbiztonsági és eredetazonosítási 
 
paraméterek kidolgozása.
 
•Új, garantált biztonságú élelmiszerek 
 
fejlesztésének megalapozása allergénmentes 
 
vagy kiemelkedő beltartalmi mutatójú 
 
élelmiszer alapanyagok kidolgozásával. 
 
A célpiramis középső szintje
 
A programunk hatékonyan ösztönözni kívánja a 
 
konzorciumi tagoknál folytatott innovatív tevékenységét, 
 
ezáltal is elősegítve a kutatás-fejlesztéssel kapcsolatos 
 
munkahelyteremtést, valamint a legkorszerűbb 
 
nemzetközi kutatás-módszertani tapasztalatok hazai 
 
adaptációját. Ezen cél megvalósulása az alábbi új 
 
kutatási eredmények létrehozásán keresztül állapítható 
 
meg:
 
• Új szerkezetű és új paraméter-komplexeket 
 
tartalmazó élelmiszerbiztonsági-eredetvédelmi 
 
adatbázis létrehozása, a legkorszerűbb, 
 
közeltéri kommunikáción alapuló lekérdezési 
 
lehetőséggel.
 
Új algoritmusok, információs •
 
technológiai megoldások, RFID-
 
ésDatamátrixtermékazonosítási protokollok 
 
kifejlesztése.
 
• Új kémiai analitikai és molekuláris biológiai 
 
eljárások kidolgozása, mely révén új 
 
paramétereket kapunk az eredet és az 
 
élelmiszerbiztonság igazolására.
 
• Az egyedi és új komponensek közötti speciális 
 
összefüggések, illetve a bioaktív komponensek 
 
gyártás-technológiák során bekövetkező 
 
átalakulásai feltárása.
 
• Az egyedi élelmiszerek eredetvizsgálatára
 
kidolgozandó ujjlenyomat-rögzítéses módszer 
 
kidolgozása.
 
• Új hatóanyag kombinációk kialakítása, valamint 
 
a mátrixhatás, a szinergizmus, és a hatóanyagok 
 
biológiai hasznosulása közötti összefüggése 
 
feltárása.
 
• Új vagy továbbfejlesztett vizsgálati eljárások, 
 
biotechnológiai megoldások jönnek létre az 
 
enzimek kinyerése változatos területein.
 
• A korábban leírt rendszerekhez nem hasonlatos, 
 
új, egyedi műszerkonstrukciójú bioszenzorok 
 
kifejlesztése 6 meghatározó fontosságú 
 
élelmiszer komponensre. 
 
• A továbbfejlesztett in vitro biológiai-emésztési 
 
és szövettenyésztési kísérleti modellrendszerek 
 
létrehozása a komponensek tényleges élettani 
 
hatása felmérésére.
 
• Életkorspecifikus funkcionális élelmiszerek 
 
kifejlesztését megalapozó, egyedi 
 
modellvizsgálati rendszereket fejlesztünk ki.
 
• Az antioxidánsok sportélettani hatása és 
 
felszívódása felméréséhez új módszereket 
 
fejlesztünk ki.
 
• Gyors, megbízható, nagy pontosságú módszerek 
 
alkalmazására épülő vizsgálati protokoll 
 
jön létre, juh- és kecskeállományok tejei 
 
fehérjeösszetételének, illetve az egyes egyedek 
 
genotípusainak a felmérésére.
 
• Új és egyedi adatbázist hozunk létre az alacsony 
 
allergenicitású tejet termelő fajtákból és 
 
egyedekből.
 
• Új, garantált biztonságú kecskebúza génforrások 
 
felderítése és azonosítása, melyek jól 
 
hasznosíthatóak a búza termésbiztonságának és 
 
táplálkozás-élettani tulajdonságainak javítására
 
• Az egyedi génforrások beltartalmi jellemzőinek
 
összefüggése abiotikus stressztényezőktől való 
 
függésének növényélettani hátterének feltárása.
 
• Olyan új molekuláris citogenetikai módszerek, 
 
illetve kromoszóma specifikus molekuláris 
 
markerek jönnek létre, melyek alkalmasak 
 
az Aegilops fajok alkalmazásával előállított
 
élelmiszerek azonosítására, eredetvédelmére.
 
• Új búza allergének, genomok és vad allélek 
 
azonosítása, melyek mind az eredetiség 
 
meghatározásában, mind a későbbi nemesítési 
 
munka során alkalmazhatóak.
 
• Új búza x Aegilops hibridek létrehozása, mely 
 
magas beltartalmi értékű, a szokványosnál 
 
előnyösebb biológiai hatású élelmiszerek 
 
alapanyagaként szolgál.
 
A pályázatunk közvetlen célja a konzorciumi 
 
tagok működő transznacionális, innovatív kutatói 
 
teamek közreműködésével megvalósuló komplex 
 
kutatási projektek támogatása és kapcsolódó 
 
kutatás menedzsment kapacitások, fejlesztése. Ez 
 
megkönnyíti részvételünket különböző Európai 
 
Unió közösségi pályázatokban, így például a 7. 
 
Kutatási Technológiafejlesztési és Demonstrációs
 
Keretprogramban (FP7), illetve a Horizon 2020-
 
ban (FP8). Az EU kutatási keretprogramjai az alábbi 
 
prioritásokat fogalmazzák meg, teljes összhangban a mi 
 
projektünkkel:
 
•Átfogó, megbízható élelmiszerbiztonsági 
 
rendszerek kidolgozása és működtetése.
 
• Olyan élelmiszer(ek) és/vagy összetevők
 
kidolgozása, melyek jótékony hatással vannak 
 
az emberi egészségre, ezáltal az elvárt tápanyag- 
 
összetételre.
 
• Új vegyületekkel, és azok forrásai feltárása.
 
•A biológiai hasznosulás mechanizmusai 
 
(abszorpció és aktivitás) kutatása
 
•Az élelmiszerlánc tényezői szerepe a
 
funkcionális tulajdonságok befolyásolásában.
 
A program megvalósítsa során az alábbi EU-
s kutatási felhívásokkal kapcsolatos kutatási 
 
programokban fogunk részt venni:
 
• FIBEBIOTICS: az immunrendszert és a vastagbél 
 
egészségét támogató élelmi rostok kutatása. 
 
2012.01.01-2016.06.30. (Referenciaszám: 
 
289517)
 
QUAFETY: fogyasztásra kész ételek •
 
minőségének és biztonságosságának fokozása: 
 
modellszámításokkal, valamint új technológiák 
 
felhasználásával, amelyek a szennyező, romlást
 
okozó mikrobák kimutatását és mennyiségük 
 
meghatározását teszik lehetővé. 2012.01.01-
 
2014.12.31. (Referenciaszám: 289719)
 
• RECAPT: ígéretes új technológiák fogadtatása 
 
a kereskedők és fogyasztók részéről. Cél: 
 
szorosabb együttműködés az élelmiszer 
 
előállítás minden területén az innovációk 
 
menedzselése céljából. 2011.12.01-2014.11.30. 
 
(Referenciaszám: 289755)
 
• MAITRE: média tréning élelmiszerkutatással 
 
foglalkozó kutatók részére. 2011.04.01-
 
2014.03.31. (Referenciaszám: 265873)
 
• PLEASURE: újszerű élelmiszer-feldolgozási 
 
módszerek alacsony zsír-, só- és cukortartalmú 
 
ételek fejlesztésére. 2012.01.01-2014.12.31. 
 
(Referenciaszám: 289536)
 
• SOPHY: készételek eltarthatósági idejének,
 
minőségének és biztonságosságának
 
előrejelzésére szolgáló szoftver kifejlesztése. 
 
2012.02.01-2015.01.31. (Referenciaszám: 
 
289053)

A projekt megvalósításának szakmai tartalma

Hazánkban nagy igény mutatkozik egy 
 
olyan komplex, transzparens és megbízható 
 
élelmiszerbiztonsági-eredetvédelmi adatbázis rendszerre, 
 
melyben a funkcionális és sportélelmiszerekre specifikusan 
 
jellemző biztonsági problémákra és a biológiai előnyök 
 
tudományos bizonyítására különös hangsúlyt fektetnek. Az 
 
általunk kifejlesztett rendszer újonnan kidolgozott 
 
paraméterkomplexek, termékazonosítási protokollok és 
 
algoritmusok alkalmazására épül. Új informatikai 
 
megoldások és eszközök integrálása révén alkalmassá 
 
tesszük a rendszert a legfrekventáltabb veszélytényezők
 
korai detektálhatóságára, azok súlyának feltárása, így az 
 
élelmiszerbiztonsági problémák megelőzésére, illetve 
 
esetleges veszélyhelyzet esetén a gyors 
 
termékvisszahívásra a legkorszerűbb közeltéri 
 
kommunikáción alapuló lekérdezési lehetőségek 
 
kidolgozásával. Új rendszerünk a legkorszerűbb RFID-
technikai, Datamátrix, illetve neurális hálózatos 
 
megoldásokat alkalmaz a termékazonosításra, valamint a 
 
biztonság és az eredet igazolására. Egyedi informatikai 
 
megoldásaink, illetve az új biztonsági paramétereket 
 
szolgáltató kémiai analitikai és molekuláris biológiai 
 
módszerfejlesztéseink számos más termékre, vagy 
 
szektorra adaptálhatóak, így alkalmazásuk nagyban 
 
kibővíthetőek. 
 
Rendszerünk alkalmas lesz a gabona- és tejalapú 
 
funkcionális és sportélelmiszerek gyártástechnológiai 
 
eljárásainak az aktív komponensekre gyakorolt hatása 
 
felmérésére és adatbázisban való megjelenítésére, amire 
 
hasonló protokollok egyáltalán nem terjednek ki, pedig 
 
a tényleges biológiai hatás jellemzése nélkülözhetetlen e 
 
nélkül.
 
A biológiailag aktív anyagok, illetve az 
 
élelmiszerszennyezők hatásának, átalakulásainak és 
 
mennyiségének jellemzése mellett munkánk során 
 
megalapozzuk új, funkcionális és sportélelmiszerek 
 
kidolgozását új, egyedi hatóanyag-kombinációk 
 
kialakításával és a mátrixhatások, a szinergizmus és a 
 
felszívódás mértéke figyelembevételével. Az egyedi 
 
hatóanyag-kombinációk, illetve kontaminánsok 
 
jellemzéséhez új eljárások kifejlesztése válik szükségessé.
 
Új, specifikus analitikai eszközök, bioszenzorok 
 
létrehozásával támogatjuk az eredetvédelmi, illetve 
 
élelmiszerbiztonsági adatbázis fejlesztését. Az on-line 
 
mérési technikán keresztül gyors, pontos, azonnali és 
 
hiteles mérési eredményeket kapunk az adott bioaktív 
 
komponensre, az eredetiség megállapítására alkalmas 
 
összetevőkre, illetve a legjelentősebb szennyeződésekre. 
 
Ebből adódóan nagyban fokozható a tételazonosítás 
 
és a biztonsági veszélyek észlelésének a hatékonysága. 
 
Funkcionális komponensek (antioxidánsok), kontaminánsok 
 
(mikotoxinok) és baktériumok (bifido-, tejsav-, és patogén 
 
baktériumok) analízisére fejlesztünk ki bioszenzorokat.
 
Mivel a hatóanyagok a gyártástechnológiai 
 
és logisztikai folyamatok során jelentős átalakuláson 
 
mehetnek keresztül, illetve a felszívódásuk mértékét 
 
sok tényező befolyásolja, modellvizsgálati rendszer 
 
kifejlesztésével nyerünk hiteles és tényszerű 
 
információkat a funkcionális és a sportélelmiszerek 
 
hatóanyagainak tényleges hasznosulása mértékéről, 
 
illetőleg a kontaminánsok negatív hatásairól. Ily módon 
 
új paraméterekkel gazdagíthatjuk az eredetvédelmi-
 
élelmiszerbiztonsági adatbázist, és ellenőrizhetővé 
 
válik az élelmiszerekkel kapcsolatosan tett állítások 
 
megbízhatósága. Ezen újszerű paraméterekhez
 
mesterséges emésztési, szövettenyésztési és antioxidáns 
 
felvételi modellvizsgálati rendszerek kidolgozása és 
 
alkalmazása által jutunk.
 
A tejtermékek biztonságát alapvetően 
 
meghatározza az allergén hatású fehérjék jelenléte, mivel 
 
nagyszámú tejfehérje-érzékeny fogyasztó azonosítható 
 
társadalmunkban. Kiemelkedő jelentőségűek azon 
 
kutatásaink, melyek a hazai juh-, és kecskeállomány
 
szelektált egyedei által termelt tejféleségek kazeinjei 
 
és savófehérjéi polimorfizmusának feltárását célozzák, 
 
mivel így azonosítani tudjuk azon specifikus genotípusú 
 
egyedeket, melyek tejei nem allergén tejfehérje-
változatokat tartalmaznak. Vizsgálataink eredményeképpen 
 
rendelkezésre fognak állni klinikai tesztekkel is igazoltan 
 
csökkentett allergénhatású, tej alapú funkcionális
 
élelmiszercsalád alapanyagai, illetve új, eredetvédelmi és 
 
biztonsági célokra alkalmazható analitikai és molekuláris 
 
biológiai módszerek.
 
A búza eredetvédelme és biztonságának 
 
garantálása kiemelkedő jelentőségű, hiszen alapvető 
 
élelmiszer alapanyagról van szó. A magas hozzáadott értékű 
 
funkcionális gabonaalapú élelmiszerek kifejlesztését új, 
 
azonosított eredetű kecskebúza génforrások felderítésével, 
 
és speciális előállított vonalak vizsgálatával támogatjuk. A 
 
szelektált búzafajták esetében végrehajtjuk a beltartalmi 
 
és táplálkozás élettani paramétereinek javítását, illetve 
 
stressztűrő képességének fokozását. A munka során 
 
feltárjuk és az eredetvédelmi adatbázisban rögzítjük 
 
az egyedi gén vonalakat, illetve a fajták azon egyedi 
 
beltartalmi és élettani tulajdonságait, melyek lehetővé 
 
teszik nagy megbízhatóságú azonosíthatóságukat a későbbi 
 
nemesítési folyamat, illetve élelmiszeralapanyag-előállítás
 
során. 
 
A kutatási program megvalósításának
 
köszönhetően rendelkezésre fognak állni az Aegilops 
 
fajok felhasználásával létrejövő új búzafajtákból készülő
 
termékek eredetazonosítására, és biztonságuk igazolására 
 
alkalmas új módszerek és paraméterek.
 
Az eredmények hasznosításával hosszú távon 
 
olyan, jelenleg egy fajtában sem létező tulajdonság 
 
együttessel bíró új búzafajták születhetnek, melyekkel 
 
stratégiai előnyökhöz juthat a hazai funkcionális, ill. 
 
sportélelmiszer-gyártás, mivel kiemelkedő funkcionális és 
 
beltartalmi paraméterekkel, nagy stabilitással, alacsony 
 
allergéntartalommal és jó stessztűréssel jellemezhetőek.

A fejlesztés során milyen prototípus/ termék/ technológia/ szolgáltatás jön létre?

Új szerkezetű és új paraméter-komplexeket tartalmazó 
 
élelmiszerbiztonsági-eredetvédelmi adatbázis 
 
létrehozása, a legkorszerűbb, közeltéri kommunikáción 
 
alapuló lekérdezési lehetőséggel.
 
Új algoritmusok, információs technológiai megoldások, 
 
RFID- és Datamátrix termékazonosítási protokollok 
 
kifejlesztése.
 
Új kémiai analitikai és molekuláris biológiai eljárások 
 
kidolgozása, mely révén új paramétereket kapunk az 
 
eredet és az élelmiszerbiztonság igazolására.
 
Az egyedi és új komponensek közötti speciális 
 
összefüggések, illetve a bioaktív komponensek gyártás-
technológiák során bekövetkező átalakulásai feltárása.
 
Az egyedi élelmiszerek eredetvizsgálatára kidolgozandó
 
ujjlenyomat-rögzítéses módszer kidolgozása.
 
Új hatóanyag kombinációk kialakítása, valamint a 
 
mátrixhatás, a szinergizmus, és a hatóanyagok biológiai 
 
hasznosulása közötti összefüggése feltárása.
 
Új vagy továbbfejlesztett vizsgálati eljárások, 
 
biotechnológiai megoldások jönnek létre az enzimek 
 
kinyerése változatos területein.
 
A korábban leírt rendszerekhez nem hasonlatos, új, 
 
egyedi műszerkonstrukciójú bioszenzorok kifejlesztése 6 
 
meghatározó fontosságú élelmiszer komponensre. 
 
A továbbfejlesztett in vitro biológiai-emésztési 
 
és szövettenyésztési kísérleti modellrendszerek 
 
létrehozása a komponensek tényleges élettani hatása 
 
felmérésére.
 
Életkorspecifikus funkcionális élelmiszer fejlesztéseket 
 
megalapozó, egyedi modellvizsgálati rendszereket
 
fejlesztünk ki.
 
Az antioxidánsok sportélettani hatása és felszívódása 
 
felméréséhez új módszereket fejlesztünk ki.
 
Gyors, megbízható, nagy pontosságú módszerek
 
alkalmazására épülő vizsgálati protokoll jön létre, juh- és 
 
kecskeállományok tejei fehérjeösszetételének, illetve az 
 
egyes egyedek genotípusainak a felmérésére.
 
Új és egyedi adatbázist hozunk létre az alacsony 
 
allergenicitású tejet termelő fajtákból és egyedekből.
 
Új, garantált biztonságú kecskebúza génforrások 
 
felderítése és azonosítása, melyek jól hasznosíthatóak 
 
a búza termésbiztonságának és táplálkozás-élettani 
 
tulajdonságainak javítására
 
Az egyedi génforrások beltartalmi jellemzőinek 
 
összefüggése abiotikus stressztényezőktől való 
 
függésének növényélettani hátterének feltárása.
 
Olyan új molekuláris citogenetikai módszerek, illetve 
 
kromoszóma specifikus molekuláris markerek 
 
jönnek létre, melyek alkalmasak az Aegilops fajok 
 
alkalmazásával előállított élelmiszerek azonosítására, 
 
eredetvédelmére.
 
Új búza allergének, genomok és vad allélek azonosítása, 
 
melyek mind az eredetiség meghatározásában, mind a 
 
későbbi nemesítési munka során alkalmazhatóak.
 
Új búza x Aegilops hibridek létrehozása, mely magas 
 
beltartalmi értékű, a szokványosnál előnyösebb biológiai 
 
hatású élelmiszerek alapanyagaként szolgál.


Megosztás