A választás rajtad múlik! Tekintsd meg a vidéki felsőoktatás innovációs teljesítményét és válaszd ki a neked tetsző műszaki- és természettudományos életpályát!

Neuro-imun interakciók vizsgálata

 

Pécsi Tudományegyetem

Pécsi Tudományegyetem ÁOK Farmatológiai Intézet&SZKK



A projekt adatai

Felsőoktatási IntézményPécsi Tudományegyetem Pécsi Tudományegyetem ÁOK Farmatológiai Intézet&SZKK
Projektgazda NeveProf. Dr. Helyes Zsuzsanna
Projektgazda Weboldalawww.pte.hu
Kapcsolattartó NevePrágay-Szabó Orsolya
Kapcsolattartó Mobilszáma06 30 288 7039
Kapcsolattartó Email Címepragay-szabo.orsolya@pte.hu

A projekt bemutatása

A kutatás gyakorlati jelentőségét adja az a tény, hogy ezek a krónikus népbetegségnek tekinthető állapotok egy részének a kezelésére nincs hatékony terápiás eszköz, vagy a jelenlegi gyógyszerek a súlyos mellékhatások miatt nem jelentenek tartós megoldást. A projekt minden tevékenységében az orvosbiológiai kutatás és  a biotechnológia legmodernebb, széleskörű módszertanát és eszközeit használják. A komplex betegségmodellekben a legújabb optikai képalkotó diagnosztikai eljárásokkal a gyulladásos-degeneratív folyamatok súlyosságát tudják mérni. Ezek az eljárások az emberi diagnosztikában még rutinszerűen nem használatosak, alkalmazásuk a jövőben felválthatja az izotópos módszereket.

A projekt célja

A projekt célja, a gyulladással, fájdalommal, degeneratív és kóros érszabályozási folyamatokkal járó betegségek mechanizmusainak felderítése. Ezekben a folyamatokban jelentős szerepet játszanak az idegelemekből felszabaduló aminosavakból álló jelátvivő molekulák (neuropeptidek), amelyek pozitív és negatív irányba egyaránt szabályozzák az érválaszokat, a gyulladásos reakciókat és a fájdalmat.  

Miért lesz hasznos a társadalom számára?

A Pécsi Tudományegyetem kísérletes eredményei ebből a szempontból is érdekesek, ugyanis meg tudják határozni, hogy mely markerek milyen kórélettani folyamatban tekinthetők érzékeny és specifikus diagnosztikai eszközöknek. A felfedező kutatás távlati célja új gyógyszercélpontok azonosítása neurodegeneratív, kóros érszabályozással, gyulladással és fájdalommal járó betegségek kezelésére.



Megosztás