A választás rajtad múlik! Tekintsd meg a vidéki felsőoktatás innovációs teljesítményét és válaszd ki a neked tetsző műszaki- és természettudományos életpályát!

Új probiotikus enzimkoplexek sertések megbetegedése ellen

 

Kaposvári Egyetem

Állattudományi Kar



A projekt adatai

Felsőoktatási IntézményKaposvári Egyetem Állattudományi Kar
Projektgazda NeveDr. habil Tossenberger János
Projektgazda Weboldalawww.ke.hu
Kapcsolattartó NeveMilisits Gábor
Kapcsolattartó Mobilszáma06 70 234 7332
Kapcsolattartó Email Címemilisits.gabor@ke.hu

Bemutató videó

A projekt bemutatása

A Dr. Bata Magyar-Kanadai Biotechnológiai Kutató Fejlesztő Zrt. együttműködve a Kaposvári Egyetem Agrár- és Környezettudományi Karával és a Nyugat-magyarországi Egyetem Mezőgazdaság- és Élelmiszertudományi Karával egy komplex, biotechnológiai alapú, probiotikus hatású, savtűrő, védett NSP-áz enzimtermék fejlesztésén dolgozik, annak érdekében, hogy megoldást találjon a biológiai eredetű, nagy rosttartalmú melléktermékek gazdaságos és környezetbarát kezelésére, illetve felhasználására. A projekt az Új Széchenyi Terv támogatásával valósul meg, összköltsége 480 millió Ft. A konzorciumvezető Dr. Bata Zrt. a 90-es évek elejétől mind a termelési, mind kutatás-fejlesztési tevékenysége vonatkozásában intenzíven jelen van a takarmány kiegészítők piacán. Jelen fejlesztést a Kaposvári Egyetem Agrár- és Környezettudományi Kara az állatkísérletekhez szükséges korszerű infrastruktúrával, tudományos hátterével és tapasztalt kutatókkal segíti, míg a Nyugat-magyarországi Egyetem Takarmányozástani Intézeti Tanszéke a melléktermékek gazdasági állatok takarmányozásában való felhasználási lehetőségeinek tapasztalataival egészíti ki. A két egyetemmel közösen végzett kísérletek probiotikus hatású tejsavbaktérium törzsek – LB. plantarum, LB. lactis, Streptococcus faecium, és más a normál vastagbélflórában is megtalálható Cellvibrio, Ruminococcus, Bacillus repcepogácsán tenyészett kultúrájának és egy enzimtermelő fonalas gomba együttes tenyészetének összehasonlító in vitro vizsgálatára irányulnak (kémhatás, mikróbaszám, enzimaktivitás).

A projekt célja

A fejleszteni kívánt probiotikus hatású mikroorganizmus törzsek illózsírsav termelésükkel biztosíthatják a megfelelő savhatást és az enzimek maximális hatékonyságát, amely által egy új, hatékonyabb és eddig még nem ismert poliszacharidokat bontó probiotikus takarmányadalék prototípust állíthatunk elő. A kutatás-fejlesztési projekt keretében kifejleszteni kívánt post-ileális rostemésztést segítő, kiváló minőségű és jó ár-érték arányú készítményekre világszinten óriási az igény, sőt a szigorodó környezetvédelmi előírások és a magas fogyasztói elvárások – pl. antibiotikum mentes hozamfokozás -, valamint az egyre változatosabb mezőgazdasági melléktermék felhasználás miatt ezek kereslete az állattakarmányozásban folyamatosan nő.

A fejlesztés során milyen prototípus/ termék/ technológia/ szolgáltatás jön létre?

A kutatómunka során egy probiotikus hatású készítmény kerül kifejlesztésre, amely elsődlegesen azt hivatott elősegíteni, hogy a mezőgazdaságban keletkező különböző melléktermékek felhasználásának biológiai és ökológiai hatékonyságát javítsa. Faj specifikus termékről van szó, a kifejlesztendő termék elsősorban a sertés ágazatban kerülhet felhasználásra, ezáltal javítva a hazai sertéshús hatékonyságát és egyúttal növelve az ágazat versenyképességét is.

Miért lesz hasznos a társadalom számára?

A projekt jellegéből adódóan az eredmények felhasználása jó lesz a hazai sertés ágazat valamennyi szintű szereplőjének és jó lesz a fejlesztés alatt álló terméket tulajdonló konzorciumnak és a tudományos szférának is.



Megosztás